Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski i Święto Konstytucji Trzeciego Maja

W maju obchodzimy 2 ważne święta.
▪️Pierwsze to Dzień Flagi, które czcimy właśnie dziś drugiego maja.🇵🇱
Wybór daty nie był przypadkowy i miał dwie podstawowe przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja. Po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja. Dzień Flagi, który Sejm ustanowił w 2004 roku ma promować szacunek oraz wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych.
▪️Kolejne jakże ważne święto obchodzimy 3 maja.🤍❤️ Tego dnia w 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił drugą na świecie, a pierwszą w Europie, konstytucję. Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dała nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności.
To po to dziś przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość – wartości, które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty.🫶
Tekst: Weronika Witkowska – Ebert
 
Uczniowie Naszej szkoły w symboliczny sposób upamiętniają te święta, tworząc wspólnie piękną biało- czerwoną flagę.⤵️
📸 Zdjęcie zostało wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości
 
Print Friendly, PDF & Email