WIELKIE GRZYBOBRANIE w borneńskich lasach – XIV edycja

Organizatorami Grzybobrania było Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Nadleśnictwo Czarnobór, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Szkoła Podstawowa w Jeleniu oraz Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska” w Złocieńcu.

Wśród uczestników znaleźli się również podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Atut ze Szczecinka, Aktywne Kobiety i Amazonki ze Szczecinka oraz Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wydarzenie przeprowadzone zostało w formie konkursu w dwóch kategoriach: „zespół”, który składał się z pensjonariusza DPS wraz z dwoma uczniami oraz „indywidualni zbieracze”.

Zebrane grzyby zostały zważone z dokładnością do 1 grama i przeliczone na punkty. W koszykach dominowały podgrzybki i maślaki, ale nie zabrakło także pięknych prawdziwków. Nad prawidłowym zbiorem grzybów czuwali grzyboznawcy ze szczecineckiego sanepidu. Łącznie zebrano 26 kg grzybów.

Celem Grzybobrania jest popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń, promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.

Nasi uczniowie świetnie się spisali! Możemy być dumni z tego jak chętnie uczestniczą w takich akcjach i jak dobre serducha mają!

Print Friendly, PDF & Email